Hangi Karavan Türü Size Daha Uygun?

Hangi Karavan Türü Size Daha Uygun?

Hangi karavan türü size daha uygun diye karar verirken belli standartları ( karavanın büyüklüğü,gücü,iç tasarımı,taşıyacağı kişi kapasitesi) göz önünde bulundurduğunuzda size en uygun karavan modelini seçebilmeniz için karavan türleri ve özelliklerini listeledik. İhtiyaçlarınızı belirledikten sonra farklı karavan modelleri hakkında bilgi sahibi olarak seçiminize netlik kazandırabilirsiniz.

Dünyada farklı isimlerle bir çok çeşit karavan bulunurken son dönemlerde popüler 5 çeşit karavan türü bulunmaktadır; çekme karavan, motokaravan ve dönüştürülmüş karavan(camper), Pick-up Karavan ve Küçük Gözyaşı Karavanlar

Burada seçim yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli husus ihtiyaca ve kullanım şekline dikkat etmek ve hangisinin size daha uygun olup olmadığını iyi düşünmek olacaktır. Bu karavanlar genel olarak birbirine benzese de aralarındaki farklar ve kullanım şekilleri neredeyse hayati öneme sahiptir.

 • 1-) Çekme Karavan

  Çekme karavan motorlu bir aracın arkasına yolculuk süresince bağlanabilen, yolculuk esnasında içinde bulunulmayan karavan türüdür. Bu tür karavanların en iyi yanı sabit bir motorlu araca gereksinim olmayışıdır. Burdan yola çıkarak,çekme karavan motorlu taşıttan bağımsız bir ev gibidir. İstediğiniz bir motorlu taşıtla çekme karavanınızı istediğiniz lokasyona götürebilirsiniz. Kötü yanı ise kullanımı oldukça zordur. Manevra kabiliyeti kısıtlıdır.Bu yüzden kullanırken zorlanabilirsiniz.

 • 2-) Motokaravan

  Motokaravan ayrı ayrı parçalar yerine bir tek bütünlükteki yapısal karavanlara denmektedir. Motorlu taşıt ile karavan bir bütündür.Seyahat esnasında karavanın içinde yolculuk edebilirsiniz.

  Motokaravanın en güzel yanı başka bir taşıta gereksinim duymadan dilediğiniz lokasyona seyahat edip, dilediğiniz lokasyonda özgürce konaklayabilmektir.

  Bu tür karavanların neredeyse hiç dezavantajı bulunmamaktadır.Fakat karavanın model yılı ve motor performansına çok dikkat etmek gerekir. Web sitemiz üzerinden karavan modellerine bakabilir ve bütçenize uygun bir karavan satın alabilirsiniz. Karavan satış danışmanlarımız size en uygun karavanı satın almanız konusunda yardımcı olacaklardır.

 • 3-) Dönüştürülmüş Karavan( Camper)

  Dönüştürülmüş karavan panelvan, minübüs gibi araçlardan dönüştürülmüş araçlara denmektedir. Bu tür karavanlar genellikle kişilerin özel zevklerine göre yapılmaktadır.Pek çoğu normal karavan standartlarını malesef yakalayamamaktadır.Özellikle yalıtım konusunda çok dikkatli olunmalıdır. Bu tür karavanların en büyük dezavantajı sonradan karavana dönüştürüldüğü için bazı özellikleri ve yalıtım kullanıcının uzun süreli ihtiyaclarını karşılayamayabilir.

 • 4-) Pick-up Karavan

  Karavan modelleri arasında yer alan pickup karavan, araç arkasına kurulumu mümkün olan model olarak ifade edilir. Bu sayede pikap karavanı tercih edecek kişinin bu aracı ister otomobil ister yük ya da karavan olarak kullanması sağlanır. Bu fonsiyonelliği kazanması için tercih edeceğiniz pickup karavanın kasa boyutlarını geçmemesi gerekmektedir.

 • 5-) Küçük Gözyaşı Karavanlar

  Bu tip karavanlar küçük ,fakat bir o kadarda kullanışlıdır. Haftasonu gezilerinizde rahat bir şekilde kullanabileceğiniz karavanın fiyatları da gayet makul.Bu karavan modelinde wc maalesef yok. Ufak bir buzdolabı, lavabo ve 2 raflık dolaptan oluşuyor. 750 kilonun altında olduğu için ayrıca karavana ruhsat çıkarmak gerekmiyor.

  Uzun vadeli konaklamkalar için ve seyahatler için genellikle motokaravan kullanılmaktadır.

  • Çekme Karavan Başka Bir Motorlu Taşıta Gerek Duyar
  • Motokaravan Uzun Vadeli Konaklama Ve Seyahat İçin İdealdir
  • Dönüştürülmüş Karavan Kısa Seyahat Ve Konaklamalar İçin Uygundur
  • Pick-up Karavan son dönemlerde artan pick-up araç kullanımı ile beraber çok tercih edilmektedir.
  • Küçük Gözyaşı Karavanlar Hafta sonu seyahatleri için idealdir.

  Limitsizce yaşamak ve özgürlüğü hayatın her anında hissetmek isteyenler için üretilen Hotomobil modellerinden kendinize en uygun olanı seçerek karavan sahibi olabilirsiniz. Ruhunda özgürlük olan ve seyahatlerinde limitlerden hoşlanmayanlar için karavan sahibi olmak ayrıcalıktır. Karavanla dilediğiniz yerde yaşamınızı özelleştirebilir ,yeni yerler keşfedebilirsiniz. Karavanın ayrıcalıklı dünyasına hoş geldiniz.